Druhý měsíc školy je za námi...

h18

Oslavy 100. výročí založení Československa - projektový den i Den otevřených dveří

Vloženo: 28.10.2018 | Autor: AdminTJ| Zobrazeno: 3057x |

Byl to školní den jako každý jiný, ale....zkrátka jsme se v čase přenesli o sto let zpátky, a to doslova. Existuje způsob, jak se přenést do kouzelných časů  první republiky? Na prvním stupni žáci zpívali Ach synku, synku, vyučovalo se jako kdysi, paní učitelky přišly oblečeny v prvorepublikovém oblečení, nebyly ale jedinými, i někteří žáci je ve svém oblečení následovali. Právě v tomto období začala veliká debata o ženských právech a snaze žen uspět v mnoha oblastech, které byly do té doby výhradně pánskou záležitostí, od volebního práva po právo studovat či vyučovat. Nebyla to ale jen elegance první republiky, zároveň se debatovalo, vyprávělo, dokonce i ti naši nejmenší, žáčci přípravné třídy, kreslili dopravní prostředky první republiky. Ti starší zhlédli výukové filmy k tomuto historickému období, zároveň pracovali na skupinových projektech, kde se věnovali tématům jako např.: Osobnosti první republiky, Čím se platilo, Jak se žilo ve městech i na vesnicích, Jaké zbraně používali vojáci v první světové válce, Co se vařilo a jedlo nebo Jak vypadalo tehdejší školství. Všechny projektové práce pak byly vystaveny v hudebním sále školy.  Během celého dne probíhal i Den otevřených dveří, hosté tak mohli nahlédnout do tříd, zapojit se do vyučování, mohli si vyslechnout výklad u výstavky věcí z prvorepublikového období. Závěr oslav  patřil panu starostovi Mgr. Jaromíru Dvořákovi, který žákům osmých a devátých ročníků v debatě velmi poutavě vyprávěl o časech minulých, od počátků našeho státu až po vznik samostatného Československa v roce 1918. Velmi podrobně pak žákům vyložil i dějiny našeho města, jeho vznik, jak se měnily ulice i domy. Škole také daroval knihu PhDr. Vladislava Jindry s názvem Nový Bor v letech první Československé republiky, kterou vydalo naše město ke stému výročí vzniku Československa.

Můžeme být právem pyšní na naše žáky, s jakým nadšením se tohoto dne zhostili. Byl to vydařený den.

učitelé ZŠ náměstí Míru

Dodatek:

Chtěl bych všem kolegyním, kolegům i našim žákům poděkovat za výborný průběh oslav 100. výročí založení Československa na naší škole.

Mgr. Jakub Ujka