Zápis nanečisto

Rodičům budoucích prvňáčků

Vloženo: 17.9.2015 | Autor: AdminTJ| Zobrazeno: 1302x |

Vážení rodiče, škola je pravděpodobně jednou z nejdůležitějších zkušeností v životě dítěte.

Předkládáme Vám přehled nejdůležitějších návyků a dovedností předškoláků. Věříme, že připravíte-li svému dítěti dostatek příležitostí pro jejich upevnění, přinesou mu první dny ve škole potěšení a obohacení.

Pohybové dovednosti

• Hrubá motorika – udržování rovnováhy, běh, skákání na 1 noze, skákání snožmo, chytání, házení
  • Jemná motorika – je nezbytným předpokladem pro psaní.

Jak ji rozvíjet: kreslení, vybarvování, malování, modelování s plastelínou, stříhání a lepení, skládání z papíru, zavazování tkaniček, zapínání zipů, skládanky – „puzzle“, navlékání (korálky, knoflíky, tkaničky od bot aj.)

Dovednosti předcházející psaní:

• pohyby očí zleva doprava (obrázkové příběhy, obracení listů zleva doprava)
  • správné držení tužky (je nejdůležitějším vkladem pro zahájení výuky psaní a kreslení)
  • dítě by mělo často procvičovat vybarvování omalovánek a obtahování daného tvaru

Řeč a jazyk

Až půjde dítě prvně do školy, bude zahrnuto spoustou pokynů a vysvětlení a jako prostředek komunikace bude používat jazyk. Není-li dítě zvyklé vyjadřovat slovně své myšlenky, bude v nevýhodě a mohlo by ztratit sebedůvěru.

V tom mu můžete pomoci!

Dítě by mělo znát:

• osobní informace – jméno, adresa, atd.
  • určení místa – např. na, vedle, za
  • určení směru – nahoru, dolů,doleva, doprava
  • barvy
  • skupiny slov – např. dny v týdnu
  • některá čísla (1-6)

Pozn. Pětileté děti, kterým rodiče předčítali, mají mnohem rozvinutější jazykové dovednosti než děti, které tuto zkušenost neměly.

Společenské návyky nutné pro školní docházku

• samostatnost v oblékání, jídle i hygieně
  • schopnost dělit se
  • úcta k majetku ve škole i doma (správně zacházet s knihami, hračkami a po použití je uklidit)
  • schopnost učit se čekat, až na něj přijde řada
  • schopnost učit se půjčovat a půjčovat si

Pozn. Toto je pouze přehled dovedností a návyků, které Vám pomohou při přípravě na školní docházku. Rodiče by neměli být zklamaní, že jejich úsilí nepřináší okamžitý úspěch neboť všechny dovednosti vyžadují procvičování – po troškách a často – než se upevní.

Jedna z nejužitečnějších věcí, kterou můžete pro své dítě udělat, je mluvit s ním. Nedovolte, aby se televize stala „drogou“. Tolik toho můžete pro své dítě udělat, když si s ním budete povídat.

Mluvení, mluvení a ještě trochu mluvení – to je skvělá výživa, která přinese své ovoce.

Mnoho užitečných rad a pokynů, jak uvedené dovednosti učit, zdokonalovat a procvičovat pomocí různých činností najdete např. v knize J. Andersonová: Dobrý start do školy (nakl.Portál), dále doporučujeme J. Prekopová: Děti jsou hosté, kteří hledají cestu (nakl.Portál).

DOPORUČENÉ POMŮCKY PRO PRVŇÁČKY

• školní batoh nebo aktovka ( lehčí, anatomická záda)
  • penál: 3 trojhranné ořezané tužky č.2, světlá guma, ořezávátko, malé pravítko (asi 10cm), od listopadu pero Tornádo a zmizík s přepisovákem nebo gumovací pero, trojhranné pastelky (asi 10 barev), funkční nůžky s kulatou špičkou (leváci – pro leváky) velké desky na sešity se zarážkou
  • obaly na učebnice ALTER pro 1. roč.,
  • bačkory se světlou podrážkou (ne pantofle)
  • krabička na svačinu, lahvička na pití, látkový ubrousek pod svačinu
  • ručník s poutkem, menší polštářek
  • větší kufřík na VV: igelit. ubrus na lavici, větší starší triko nebo zástěrka, větší kvalitní tempery (asi 10 barev, hnědá!),  kelímek na vodu, 3 štětce různé velikosti), plochý štětec,  voskovky, střední Herkules (130g)
  • pytel na TV: tenisky nebo cvičky se světlou podrážkou, tričko, kraťasy, tepláková souprava, sport. boty na ven, švihadlo
  • do třídy: jednu šťávu a jedny „tahací“ kapesníky
  • do družiny: pytel s věcmi na ven, ručník s poutkem, hrneček (dle pokynů p. vychovatelky)
  • Všechny věci, prosím, pokud možno podepsané, doneste v pondělí 5.září.
  • Na první pololetí vybíráme 300,- Kč do třídního fondu (divadla, kina, vstupy, výlety, pomůcky,…), zálohu 50,- Kč na klíček od skříňky a 100,-Kč do fondu školy (závody, soutěže,…- platí jen nejstarší dítě v rodině), zálohu 150,-- Kč na čip do školní jídelny).